czwartek, 22 lutego

Pielęgnacja stóp

 

Stopy są częścią ciała pokazywaną głównie latem. Gdy chodzimy w klapkach, japonkach czy sandałach odsłaniamy wtedy nasze nogi. Skóra stóp jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, do których należy ciepło pochodzące z promieni słonecznych, woda, piasek, a także czynniki mechaniczne takie jak otarcia oraz odciski. Nasze stopy kochają wygodne buty, ale my z kolei nie zawsze takie wybieramy. Często kupujemy, te które nam się podobają, nie patrząc czy są wygodne czy nie. To głównie szpilki i czółenka doskwierają kobietom, zwłaszcza jeśli chodzą w nich po kilka godzin dziennie. Prezentują się wtedy nieziemsko, ale stopy cierpią z niewygody. Często powstają wówczas odciski, a niekiedy nawet po pęknięciu rany, które goją się długo. Dlatego warto jest czasem przemyśleć i wybrać te wygodniejsze. Mężczyźni miewają rzadsze problemy z odciskami, ponieważ chodzą w płaskich butach. Z kolei im częściej przytrafiają się kłopoty z potem nóg.

Jak pielęgnować nasze stopy?

Odpowiednio dobrane buty

Odpowiednie buty to podstawa pielęgnacji naszych stóp. Muszą być wygodne, a skóra powinna w nich oddychać, żeby zapobiec poceniu się i wydzielaniu brzydkiego zapachu. Na podeszwie stóp znajduję się ogromna ilość gruczołów potowych, także nieprzewiewne byty sprzyjają ich uaktywnianiu się. Skóra na stopach łatwo ulega wysuszeniu za sprawą braku gruczołów łojowych, dlatego starajmy się nie chodzić boso, ponieważ niszczymy wtedy naskórek. Staje się on bardziej szorstki, rogowacieje przy czym wchłania dużą ilość brudu i kurzu. Mamy wówczas problemy z doczyszczeniem nóg. Używać powinniśmy przede wszystkim skarpet z bawełny, a unikać skarpet syntetycznych nieprzepuszczających powietrza. Wystrzegać się powinniśmy również chodzenia w klapkach, które powodują pękanie pięt.

Zobacz również   Naturalne kremy do twarzy z olejami
Odpowiednio dobrany krem, balsam i oliwki do stóp

Stopy potrzebują dobrego nawilżania w postaci kremu, tak jak inne części ciała. Skóra stóp jest gruba i wymaga stosowania odpowiednich kremów, które ją odżywią, nawilżą oraz zapobiegną rogowaceniu i powstaniu innych niedoskonałości. Sięgajmy po te, które zawierają w swoim składzie mocznik. Wpływa on na wygładzenie poprzez rozpuszczenie martwego naskórka. Na noc stosować powinniśmy tłusty krem, aby dobrze nawilżył stopy podczas snu. Warto jest też założyć przy tym bawełniane skarpetki, które wygrzeją i zabezpieczą przed brudzeniem pościeli. Bałwana przepuszcza powietrze, także nasze stopy będą mogły swobodnie oddychać w nocy, a ciepło jakie się wytworzy przy założeniu skarpetek sprawi że krem wniknie w głębsze warstwy naskórka.

Pielęgnacja stóp przy pomocy oliwy

Oliwa ma właściwości głęboko nawilżające. Zabieg z oliwy wykonujemy na noc. Po dokładnym umyciu i osuszeniu stóp, wcieramy oliwę okrężnymi ruchami. Głównie nacieramy pięty, gdyż tam skóra jest najgrubsza, po czym czekamy kilka minut aż oliwa częściowo wyschnie. Możemy również dodać trochę witaminy E do oliwy. Następnie naciągamy skarpetki bawełniane i kładziemy się spać. Rano, po ściągnięciu skarpetek zauważymy że nasze stopy są miękkie i nawilżone. Efekt będzie natychmiastowy. Kuracja nie wymaga bardzo częstego stosowania, śmiało możemy stosować ją raz w tygodniu.

Zobacz również   Pielęgnacja paznokci
Zmiękczenie zrogowaciałego naskórka

Aby zmiękczyć zrogowaciały naskórek możemy wymoczyć nasze stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli oraz płatków mydlanych. Stopy trzymamy w wodzie od 10 do 15minut po czym suszymy.

Zapobieganie poceniu się stóp

Aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp należy do kąpieli dodawać tymianek lub pokrzywę, które działają odkażająco oraz regulują prace gruczołów. Ziołowe kąpiele wpływają również na gładkość skóry. Zioła pomogą także w walce z nieprzyjemnym zapachem oraz spuchnięciami. Pamiętać należy, ze wilgotne od potu stopy podatne są na grzybice, która jest chorobą ciężką do wyleczenia.

Piling stóp

Przynajmniej raz na tydzień powinniśmy robić peeling, aby usunąć martwy naskórek. Do tego celu używamy specjalnej tarki lub tak zwanego pumeksu. Piling powoduje usuwanie zrogowaciałego naskórka, a jak sami wiemy skóra stóp jest znacznie grubsza od skóry znajdującej się na naszym ciele.

Zobacz również   Pielęgnacja dłoni
Stopy to też paznokcie

Przy każdej pielęgnacji stóp powinniśmy nie zapominać o naszych paznokciach, które też muszą prezentować się ładnie. Paznokcie powinny być odpowiednio spiłowane oraz pomalowane – dotyczy to kobiet, wówczas cała noga prezentuje się elegancko. Pamiętajmy aby wzmacniać płytkę paznokcia za pomocą odżywki, którą możemy również nakładać pod lakier. Zapobiegnie to tworzeniu się przebarwień na płytce jak i niszczeniu jej. Zalecane jest co jakiś czas serwować paznokciom odżywkę w postaci oliwy pomieszanej z witaminą E. Zabieg ten możemy stosować zarówno na stopy jak i na paznokcie nakładając ją na całą noc.

Każdy z nas chce mieć piękne i gładkie stopy. Ale, aby były piękne, trzeba poświęcić im trochę czasu. Zadbane stopy prezentują się bardzo ładnie zarówno w szpilkach jak i japonkach czy sandałach. Zwłaszcza latem, gdy mamy odsłonięte nogi, chcielibyśmy aby pięty były gładkie a cała noga zadbana. Musimy zatem dbać o nie poprzez zmiękczanie, nawilżanie i usuwanie martwego naskórka. Czasem warto jest też skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych typu pedicure SPA, który w krótkim czasie odżywi i nawilży skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.