sobota, 23 października

Badania USG tarczycy

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania USG tarczycy?

Lekarz zleca USG tarczycy, gdy obserwuje się powiększenie obwodu szyi lub wyczuwa się zmiany w obrębie tarczycy podczas badania za pomocą dłoni. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy odbiegają od normy. Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

Jak przygotować się do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, to pacjent powinien pokazać ich wyniki lekarzowi. Wówczas lekarz będzie miał ułatwione postawienie diagnozy.

USG jako badanie bezbolesne

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem i przesuwa po niej głowicę USG. Na monitorze pojawia się obraz z badania. Wynik pacjent otrzymuje w formie opisu, do którego lekarz załącza wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy oznacza, że pojawiło się wole tarczycy. Może to być wole miąższowe, gładkie, lub wole guzkowe, z guzkiem lub guzkami. Nawet badanie USG zrobione w fachowej przychodni nie jest dobrym sposobem na ocenę powiększonej tarczycy. Nie zawsze tarczyca jest dobrze widoczna, dlatego ryzyko pomyłki rośnie. Wykrycie guzków w USG jest początkiem leczenia. Trzeba określić czy guzki są złośliwe, czy niezłośliwe, czy trzeba je operować lub nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*