wtorek, 18 czerwca

Z czego może wynikać bolesność pięt?

foot injury use hand massage on feet to relax muscle from heel pain, ankles and bones from inflammation of tendons.

Bolące pięty nie są niczym przyjemnym – mogą znacząco utrudniać chodzenie i wykonywanie codziennych czynności. Tego typu przypadłość może dotykać osoby w każdym wieku, a często przyczyna bolesności bierze swoje początki w nieprawidłowym zachowaniu z okresu młodości. Ból pięt może być efektem nie tylko stanu chorobowego, ale również własnych zaniedbań.

Ból pięt – przyczny

Ból pięt najczęściej jest zjawiskiem dotykającym osoby w wieku podeszłym, utrudniając chodzenie. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach na bolesność pięt coraz częściej narzekają osoby młode – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Można się zastanawiać, z czego wynikają takie problemy.

  • Niedopasowane obuwie – kiedy pojawiają się bolące piety, warto zwrócić uwagę na noszone obuwie. Zbyt ciasne lub za wąskie mogą z czasem powodować bolesność pięty, palców czy całej podeszwy stopy. Z czasem mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób stóp, dlatego takich butów należy się jak najszybciej pozbyć.
  • Ostroga – jest to choroba, która nie ma określonej przyczyny i może wystąpić właściwie w każdym wieku. Stan zapalny wywołuje powstanie kolca kości piętowej, który jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim. Ostroga wywołuje ból przy chodzeniu i staniu, a w zaawansowanym stadium również w pozycjach, które nie obciążają kończyny.
  • Ostroga Haglunda – choroba spowodowana jałową martwicą guza piętowego. Objawia się mocnym, często pulsującym bólem, czasem również obrzękiem tkanki. Schorzenie wynika na ogół z noszenia ciasnego, uwierającego obuwia.
  • Dna moczanowa – ból pięty może być objawem dny moczanowej. Jest to choroba dotykająca głównie osoby w podeszłym wieku i objawia się stanem zapalnym stawów, spowodowanym wytrącaniem się kryształów moczanu sodu w płynie znajdującym się w torebkach stawowych, a nawet w narządach wewnętrznych.
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jest to schorzenie występujące u osób starszych oraz u osób pracujących w pozycji stojącej, a także sportowców. Zapalenie rozcięgna podeszwowego ma charakter zmiany zwyrodnieniowej i może objawiać się przeszywającym bólem zlokalizowanym pod piętą.
Zobacz również   Jak utrzymać piękny kolor włosów blond? Jak o nie dbać?

Sposoby leczenie bólu pięt

Leczenie bólu pięty musi być dostosowane do przyczyny, która powoduje dolegliwości. Z tego też powodu niezbędne jest odwiedzenie lekarza, a nawet specjalisty ortopedy, którzy przeprowadzą wywiad, badanie lub RTG stopy. Pacjenci cierpiący na ból pięt najczęściej kierowani są na rehabilitację, masaże, terapię manualną. Lekarz może również zalecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych lub w trudnych przypadkach podawanie zastrzyków sterydowych. Jeśli terapia nie przynosi efektów, ostatecznością jest zabieg chirurgiczny.

Z bolesnością pięt można sobie radzić również domowymi sposobami, zapewniając stopie odpoczynek i stosowanie chłodnych kompresów bolącego miejsca. Chorym zalecane jest stosowanie wkładek ortopedycznych w wygodnym obuwiu czy moczenie stóp w chłodnej wodzie z dodatkiem szarego mydła. Efekty może przynieść czasowa rezygnacja z długiego chodzenia czy intensywnego treningu.

Zobacz również   Kolor włosów a trendy mody w koloryzacji

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.