środa, 28 lutego

Oczyszczanie twarzy z mankamentów tłustej cery

Cera tłusta, nazywa jest często przez dermatologów skórą łojotokową – a to dlatego, że ten typ cery charakteryzuje się patologicznym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, które zaczynają produkować nadmiar sebum. W związku z tym, iż gruczoły te szczególnie gęsto zasiedlają tzw. “strefę T”, na brodzie, nosie, policzkach i czole w wyniku łojotoku pojawiają się pryszcze, zaskórniki, rozszerzone pory, a nawet stany zapalne. Jak pielęgnować tłustą skórę i jak ją prawidłowo oczyszczać, aby pozbyć się tych nieestetycznych mankamentów?

Skóra tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Skóra tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która jednocześnie powinna zneutralizować działanie gruczołów łojowych (a więc ograniczyć wydzielanie sebum), a także dbać o to, aby pory pozostawały oczyszczone i otwarte (a więc bez podskórnych zanieczyszczeń).

Aby wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo dbać o skórę tłustą, należy najpierw dowiedzieć się co stanowi jej główny problem. Otóż w przypadku tłustej cery centralnym źródłem problemów jest patologicznie nadmierny łojotok, który wywołany jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Nadmiar sebum może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Bardzo często pojawia się w okresie dojrzewania, chociaż coraz częściej odchodzi się od tezy, że tłusta skóra to atrybut młodości. Z tego typu problemami skóry mogą zmagać się również osoby dojrzałe, u których wystąpiło rozregulowanie układu nerwowo-wegetatywnego, które borykają się z anemią, lub które na przykład cierpią na zaburzenia trawienne.

Zobacz również   Kolejność ma znaczenie! Które kosmetyki do włosów nakładać najpierw?

Objawy cery tłustej mogą mieć charakter czasowy, bądź przewlekły. Jeśli są bardzo intensywne i nie znikają mimo upływu czasu, bez wątpienia należy rozpocząć leczenie dermatologiczne.

W przypadkach nieco lżejszych, samemu można skutecznie poradzić sobie z mankamentami tego typu cery. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki!

Skóra tłusta wymaga odpowiednich kosmetyków

Skóra tłusta wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, a dotyczy to przede wszystkim preparatów do oczyszczania twarzy. Tego typu kosmetyki są bardzo ważne w tym procesie, ponieważ to one wpływają na redukcję łojotoku, a w efekcie zahamowanie wszelkich nieestetycznych zmian skórnych. Warto poświęcić tu chwilę na opisanie tego typu kosmetyków. Otóż wielu specjalistów kosmetologów i dermatologów zaleca osobom borykającym się z nadmiernym łojotokiem stosowanie preparatów wyłącznie (i silnie!) odtłuszczających. Jednak jak pokazują najnowsze badania, o wiele lepsze rezultaty daje kuracja, w której wykorzystuje się preparaty nawilżające. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z faktu, iż nadmierne pozbawianie skóry sebum przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Gruczoły łojowe stymulowane działaniem środków odtłuszczających w obawie przed całkowitą utratą nawilżającego łoju, zaczynają produkować go jeszcze więcej, przez co skóra tłusta staje się… jeszcze bardziej tłusta. Z kolei preparaty posiadające olejki i tłuszcze nie podrażniają w taki sposób gruczołów łojowych, a dodatkowo pozwalają usunąć jedynie nadmiar sebum, nie zapychając przy tym porów skóry.

Zobacz również   Najwyższej jakości wyciskarki Hurom

Skóra tłusta wymaga odpowiedniego oczyszczania

Skóra tłusta wymaga odpowiedniego oczyszczania, ponieważ to właśnie demakijaż jest tą czynnością podczas której mamy możliwość usunięcia z twarzy nadmiaru sebum. Ponadto stosowanie demakijażu cery wrażliwej sprzyja zachowaniu optymalnej higieny, która nie dopuszcza do powstawania infekcji ani wyprysków (powstałych z połączenia łoju, kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń).

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele różnych preparatów do oczyszczania twarzy z tłustą cerą. Oto kilka przykładów:

Oczyszczanie twarzy, która walczy z nadmiarem sebum powinna odbywać się kilkustopniowo. Demakijaż najlepiej jest rozpocząć od dokładnego oczyszczenia twarzy, a więc zastosowania np. płynu micelarnego. Kolejnym krokiem jest tonizacja, czyli przywrócenie skórze jej prawidłowego (kwaśnego) pH. Najbardziej odpowiednim na to sposobem jest zastosowanie toniku do cery tłustej, którego formuła nie jest oparta na roztworze alkoholowym (jest to bowiem silny odtłuszczacz). Ostatnim etapem demakijażu tłustej skóry jest zastosowanie lekkiego kremu na noc, który wyreguluje pracę gruczołów łojowych.

Zobacz również   Zrozumieć bóle głowy: kompleksowy przewodnik po migrenach, bólach napięciowych i klasterowych

Chociaż demakijaż cery tłustej musi być koniecznością, warto pamiętać także, że kilkurazowe oczyszczenie twarzy w ciągu dnia może przynieść skórze dużą ulgę.

Pielęgnacja skóry tłustej nie jest może zbyt wymagająca, ale na pewno wymaga systematyczności i sumienności w działaniu. Wykonując regularnie demakijaż przy pomocy odpowiednich kosmetyków można skutecznie pozbyć się rozszerzonych porów, zaskórników, wyprysków, czy innych mankamentów cery tłustej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.