czwartek, 25 kwietnia

Ból brzucha – miejsce występowania świadczy o schorzeniu

Ból brzucha może być odczuwany w różnych miejscach i właśnie to powoduje, że określenie jego przyczyny jest łatwiejsze, chociaż wywiad lekarski powinien być poparty odpowiednimi badaniami diagnostycznymi. Zdarzają się niespecyficzne objawy, które niekoniecznie sugerują problemy w obrębie samej jamy brzusznej. Ból może być spowodowany schorzeniami związanymi z narządami występującymi wokół niej.

Ból w prawej górnej części brzucha

 

Dolegliwości w tej części jamy brzusznej wskazują przede wszystkim na choroby związane z drogami żółciowymi i wątrobą, czyli na zapalenia pęcherzyka żółciowego lub ostre zapalenie wątroby. Sugerują również zapalenie trzustki i górnego odcinka przewodu pokarmowego. W związku z tym, że jelita w organizmie człowieka osiągają kilka metrów bóle zlokalizowane w różnych częściach brzucha mogą świadczyć o ich dysfunkcji. Ból w omawianym kwadracie może być wywołany zapaleniem jelit. Ponadto odczuwane dolegliwości wiążą się niekiedy ze stanami zapalnymi nerek, ale nawet z niewydolnością zastoinową serca lub zapaleniem płuc.

Zobacz również   O jarzynach inaczej, czyli warzywa w ciastach i tortach

 

Ból w lewej górnej części brzucha

 

Ból w górnym kwadracie brzucha, po lewej stronie, sugeruje choroby trzustki i śledziony, zapalenie jelit, problemy z okrężnicą, a także schorzenia układy moczowego takie jak zapalenie nerek i kolka nerkowa. Może świadczyć o zapaleniu dolnego płata lewego płuca.

 

Ból w prawej dolnej części brzucha

 

W tej części brzucha może występować ból jelit związany z zapaleniem jelit. Ból jest też potencjalnym sygnałem, że mamy do czynienia z zapaleniem wyrostka robaczkowego lub przepukliną. Wskazuje na ewentualne problemy w układzie moczowo-płciowym.

 

Ból w lewej dolnej części brzucha

 

Dolna lewa sfera jamy brzusznej to miejsce, gdzie ból może sugerować schorzenia jelita cienkiego i grubego – np. zapalenie jelit lub uchyłków albo zespół jelita drażliwego. Ból to także świadectwo chorób układu moczowo-płciowego. Jakie problemy sygnalizuje, można sprawdzić tutaj: www.no-spa.pl/21_article_co_gdzie_w_brzuchu_boli.html.

Zobacz również   Jak rozpoznać, że masz cerę naczynkową? Krótki poradnik

 

Dolegliwości ze strony nadbrzusza

 

Ból jest najczęściej związany z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego, wrzodami żołądka lub dwunastnicy, stanami zapalnymi wątroby, schorzeniami dróg żółciowych. Dolegliwości występują ponadto w przypadku refluksu, chorobach tarczycy, nadczynności przytarczyc, a także w przypadku niewydolności lub zawału serca.

 

Sygnały płynące ze śródbrzusza

 

Zarówno z lewej, jak i z prawej strony ból może być sygnałem ostrzegawczym związanym z chorobami nerek takimi jak zapalenie i kolka nerkowa. Oprócz tego to objaw przepukliny jelita cienkiego lub grubego.

 

Dyskomfort w podbrzuszu

 

Dolegliwości występujące w podbrzuszu świadczą o chorobach jelit i układu moczowo-płciowego. Wśród nich warto wymienić zespół jelita drażliwego, zapalenie uchyłków jelita, zapalenia pęcherza moczowego i inne schorzenia w obrębie macicy oraz jajników.

Zobacz również   Czym są modzele i jak sobie z nimi poradzić?

 

Ból rozlewający się po całej jamie brzusznej

 

Zdarza się, że ból jest odczuwany w całej jamie brzusznej, co oznacza takie problemy jak zapalenie żołądka i jelit oraz niedrożność jelit. Może świadczyć o zakażeniu układu moczowego, ale może też być ważnym objawem zapalenia otrzewnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.