poniedziałek, 4 grudnia

Pielęgnacja zębów

Zdrowe i zadbane zęby są ogromnym atutem każdego z nas. Nie wiele osób pochwalić się może pięknym uśmiechem. Piękne czyli tak naprawdę białe, lśniące, a przede wszystkim równe. Częste kłopoty z nimi wynosimy z naszego wczesnego dzieciństwa. Głownie złe odżywianie spowodowane spożywaniem dużej ilości cukrów – zwłaszcza jedzenie słodyczy, które niekorzystnie wpływa na nasze uzębienie. Powoduje próchnice, a co za tym idzie wczesne tracenie zębów. Na krzywy zgryz wpływa również długi okres picia soków i mleka z butelek ze smoczkiem. To małe dzieci mają z tym największy kłopot. Trzeba dużo nakazów i zakazów by zrozumiały, że takie butelki im szkodzą. Wykrzywione zęby same się nie naprawią, a jak sami wiemy różnego typu aparaty ortodontyczne są bardzo kosztowne, także ich cena może spowodować zawrót głowy. Najlepiej jeśli zaczniemy dbać o nie od najmłodszych już lat, ułatwi nam to pielęgnacje ich w wieku późniejszym. Dlatego rodzice powinni przywiązywać większa uwagę do zębów swoich pociech. Piękny uśmiech wpływa poniekąd też na naszą samoocenę. Jest naszą wizytówką i jesteśmy tego świadomi, dlatego chętniej się uśmiechamy, a co za tym idzie łatwiej nawiązujemy kontakty z innymi ludźmi. O zęby powinniśmy dbać najlepiej jak tylko potrafimy.
Po pierwsze porządne szczotkowanie, przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem, a najlepiej jeśli zrobimy to po każdym posiłku. Szczoteczkę dobieramy indywidualnie w zależności od tego czy chcemy żeby miała włókna miękkie, średnie czy twarde. Ja osobiście polecam te miękkie, które są delikatniejsze i służą lepiej wrażliwym dziąsłom. Szczotkować powinniśmy minimum 3 minuty, chyba że mamy szczoteczkę elektryczną, wówczas czas jest krótszy bo tylko 2 minuty, a sygnalizator zawarty w tych szczoteczkach informuje o czasie mycia zębów. Szczoteczki elektryczne są zdecydowanie lepsze niż zwykłe. Wykonują do kilku tysięcy ruchów na minutę. System włókien usuwa więcej płytki bakteryjnej oraz czyści dokładniej niż szczoteczki manualne. Pozwala na dokładniejsze usunięcie wszelkich drobinek, zanieczyszczeń i powstającego kamienia. Kolejną cechą szczoteczek elektrycznych jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia przebarwień, jak i próchnicy. Wpływa również na wydobycie się naturalnej bieli zębów, także jeśli mamy troszkę odłożonych pieniążków to warto jest zainwestować w taki sprzęt.
Następnym sposobem na zdrowe zęby jest odpowiednia dieta. Składać się powinna przede wszystkim z tych produktów, które korzystnie działają na zęby. Należy do nich głównie wapń. Wykazuje on właściwości budulcowe naszych kości i zębów oraz odpowiada za ich strukturę. Znaleźć go można w produktach mlecznych takich jak jogurt, mleko, czy też w kefirze i maślance. Jeśli chcemy zapobiec próchnicy oraz zapaleń dziąseł warto jest wprowadzić do naszego menu sery. Ser podnosi pH płytki nazębnej – zwłaszcza jego krótkotrwałe żucie. Na rynku dostępny jest ogromny wybór produktów mlecznych, także każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci jak i dorośli. Wapń ma zbawienny wpływ na nasze uzębienie, a jego niedobory objawiają się częstymi złamaniami oraz próchnicą zębów. Jego spożycie szczególnie zalecane jest małym dzieciom, ponieważ zapotrzebowanie w ich organizmie jest znacznie większe ze względu na ciągły wzrost. Na dobro naszych zębów dobrze wpływa też spożywanie brokułów. Są one źródłem koenzymu Q10, wpływającego na procesy energetyczne w organizmie oraz odpornościowe. Chronią dziąsła przed drobnoustrojami powodującymi paradontozę, na którą choruje wiele osób w podeszłym wieku. Z kolei surowa marchew oczyszcza zęby z miejsc trudno dostępnych oraz nalotu. A nasze przestrzenie międzyzębowe doczyszcza prawie jak nić dentystyczna. Dlatego warto jest po chrupać kilka marchewek w ciągu dnia, zwłaszcza po posiłkach by pozbyć się resztek pokarmu.
Kolejną pozytywną rzeczą jaką zrobimy dla naszych zębów jest ograniczenie spożywania wszelkiego rodzaju cukrów, które są pożywką bakterii. Stwarzają one odpowiednie środowisko dla rozwoju kwasów, które przyczyniają się z kolei do uszkodzenia szkliwa orz powstania ubytków. Wiadomo, że każdy lubi słodycze, ale nie tylko my jesteśmy nimi zainteresowani, bo bakterie znajdujące się w jamie ustnej jeszcze bardziej je uwielbiają. Słodycze są dla nich pożywką i dzięki nim rozmnażają się szybciej. Najrozsądniej jest ograniczyć ich spożywanie, poprzez zastąpienie zdrowymi wartościowymi produktami. Poza dokładną hieną jamy ustnej powinniśmy pamiętać też o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Najlepiej jeśli odwiedzimy go mniej więcej co pół roku, po to by sprawdził czy wszystko jest w porządku. Widoczny nalot na zębach w postaci kamienia, usunąć możemy przy pomocy piaskowania, które wykonuje w gabinecie stomatolog. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny, trochę może nie miły w uczuciu, ale całkowicie usunie kamień, a także wybieli płytkę nazębną. Dzięki wprowadzeniu tych kilku zasad na pewno w niedługim czasie zaobserwujemy poprawę w naszym uzębieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.