niedziela, 25 lutego

Lobotomia – kontrowersyjna metoda leczenia umysłowych schorzeń

Lobotomia to kontrowersyjna procedura medyczna, która była stosowana w przeszłości w leczeniu różnych umysłowych schorzeń.

Ten artykuł przybliży historię lobotomii, jej metody wykonania, zastosowanie w medycynie oraz powody, dla których została porzucona.

Lobotomia – co to za zabieg? jak się go wykonuje?

Lobotomia, znana również jako lobotomia przedczołowa, to procedura neurochirurgiczna polegająca na usunięciu lub uszkodzeniu części przedniej mózgu, zwanej kora przedczołową. Procedura polegała na wprowadzeniu narzędzia do mózgu przez oczodół lub skórę głowy i niszczeniu lub odseparowaniu wybranych struktur mózgu. Lobotomia była przeprowadzana bez znieczulenia ogólnego i często prowadziła do trwałych zmian w zachowaniu pacjentów.

Jakie schorzenia leczono lobotomią?

W przeszłości lobotomia była stosowana jako metoda leczenia różnych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, depresja, nerwice, czy obsesyjno-kompulsywne zaburzenia. Lobotomia miała na celu złagodzenie objawów tych chorób poprzez usunięcie lub osłabienie pewnych połączeń w mózgu.

Kto wymyślił lobotomię?

Lobotomię jako procedurę medyczną wprowadził w latach 30. XX wieku portugalski neurolog António Egas Moniz. Za swoje badania nad lobotomią otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1949 roku. Jednak to lekarz Walter Freeman i neurochirurg James Watts w Stanach Zjednoczonych przyczynili się do popularyzacji lobotomii, co spowodowało jej szerokie stosowanie w praktyce medycznej.

Lobotomia dziś – czy lobotomia jest nadal stosowana? czy jest legalna?

Obecnie lobotomia jest praktycznie całkowicie porzuconą metodą leczenia schorzeń psychicznych. W latach 50. i 60. XX wieku zaczęto zdawać sobie sprawę z licznych skutków ubocznych i poważnych problemów wynikających z lobotomii. Pacjenci często doświadczali utraty funkcji poznawczych, zmiany osobowości, apatii i innych trwałych efektów ubocznych. Dlatego też lobotomia przestała być uważana za bezpieczny i skuteczny sposób leczenia schorzeń psychicznych.

Obecnie istnieją znacznie bardziej zaawansowane metody leczenia takie jak psychoterapia, leki psychotropowe oraz terapie elektrowstrząsowe, które są znacznie bezpieczniejsze i skuteczniejsze w leczeniu zaburzeń psychicznych. Co więcej, lobotomia jest obecnie zabiegiem zakazanym w większości krajów ze względu na jej kontrowersyjne i nieetyczne metody oraz skutki uboczne.

Twoje sugestie

Jeśli masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat lobotomii, zachęcamy do konsultacji z lekarzem lub psychoterapeutą. Obecnie istnieje wiele innych skutecznych metod leczenia schorzeń psychicznych, które są bezpieczne i nie powodują trwałych efektów ubocznych.

Polecane artykuły

Jeśli interesuje Cię temat leczenia schorzeń psychicznych, polecamy zapoznanie się z artykułami na temat psychoterapii, farmakoterapii oraz terapii elektrowstrząsowej, które są obecnie stosowane jako skuteczne metody leczenia zaburzeń psychicznych.

Zobacz również   Realizacja czynności z zakresu windykacji zagranicznej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.