poniedziałek, 7 października

Jakie choroby dotykają paznokcie u nóg?

Choroby paznokci to o wiele częściej spotykana przypadłość niż nam się wydaje. Nadmierna wypukłość czy wklęsłość płytki, szponowatość  i niekorzystne zabarwienie – takie zmiany mogą często być jedynie oznaką innych schorzeń, jak np. zaburzenia krążenia czy marskość wątroby. Jednak najbardziej powszechną chorobą, atakującą sam paznokieć, jest grzybica. Na tego rodzaju dolegliwości narażone są szczególnie stopy i paznokcie u nóg. Dlaczego tak się dzieje?

Skąd się bierze grzybica paznokci?

Jest kilka zjawisk, które mogą przyczyniać się do powstawania grzybicy paznokci u nóg. Grzyby chorobotwórcze lubią ciepło i wilgoć, i w takim środowisku najlepiej się rozwijają. Zatem grzybicę może wywołać noszenie zbyt ciasnego, nieprzewiewanego obuwia i skarpetek ze sztucznych materiałów – stopa ma wówczas tendencje do nadmiernego pocenia się, a paznokcie ulegają znacznemu osłabieniu. Innym źródłem  rozwoju grzybicy mogą być skaleczenia, urazy powstające np. przy zbyt krótko obciętych paznokciach. Warto również uważać na przyrządy do pedicure – zwłaszcza w salonach kosmetycznych – jeżeli są niedokładnie zdezynfekowane, mogą przenosić zarazki grzybicy. Natomiast miejscem, w którym najczęściej dochodzi do zakażeń grzybiczych, są baseny oraz publiczne łaźnie i sauny – dlatego warto zawsze zabierać tam ze sobą klapki.

Zobacz również   Tabletki na odchudzanie pomogą skończyć z "wieczną dietą"

Jak wygląda grzybica?

Grzybica paznokci, zwłaszcza w początkowych stadiach, może być prawie niezauważalna – na płytce paznokciowej pojawiają się niepozorne przebarwienia, które często ukrywamy pod lakierem do paznokci. Jednak z czasem dermatofity (chorobotwórcze grzyby) coraz śmielej rozkładają białko będące jednym z budulców płytki i wnikają w głąb paznokcia, ostatecznie doprowadzając do całkowitego zniszczenia. Z czasem paznokieć staje się zgrubiały, matowy, zaczyna się łuszczyć, zmienia barwę na niezdrowy odcień żółci lub szarości.

Co powinno nas zaniepokoić?

Objawy są zależne w dużej mierze od rodzaju grzybicy. W przypadku grzybicy podpłytkowej bocznej, kiedy grzyb zaczyna się rozwijać pod wolnym brzegiem paznokcia, płytka staje się zrogowaciała i traci przejrzystość. Grzybica podpłytkowa proksymalna objawia się najpierw białymi plamkami na powierzchni płytki, podobnie wygląda grzybica wewnątrzpłytkowa – to, co z zewnątrz widzimy jako białą, niewielką plamkę, w rzeczywistości jest swego rodzaju korytarzem, który grzyb drąży wewnątrz płytki paznokciowej. Natomiast grzybica powierzchniowa biała, która występuje włącznie na paznokciach u nóg, zaczyna się białymi, proszkowatymi plamami, które wraz z rozwojem choroby zlewają się w jedno. Dermatofity wnikają wtedy bardzo głęboko i zarażają nawet nowo powstającą płytkę – dlatego ten rodzaj grzybicy jest przewlekły, a konsekwencją może być zupełne zniszczenie paznokcia.

Zobacz również   Dlaczego warto chodzić do salonu kosmetycznego?

Jak leczyć grzybicę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że grzybica nie przejdzie sama. Jeżeli dostrzeżemy na swoich paznokciach wyraźne objawy, najlepiej udać się z tym do dermatologa. Jednak w początkowej fazie rozwoju grzybicy warto również skorzystać ze środków dostępnych bez recepty w aptekach czy sklepach internetowych, jak np. http://undofen.pl/grzybica-paznokci/. Szczególną popularnością cieszą się lecznicze lakiery do paznokci, które pozwalają zniszczyć chorobotwórcze grzyby już w zalążku i odbudowują płytkę paznokcia, przywracając jej naturalny, zdrowy wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.