czwartek, 22 lutego

Jak powinien wyglądać uniform dla stomatologa lub dentysty?

Odwiedzając dentystę lub stomatologa, możemy być na tyle skoncentrowani na swoich dolegliwościach, że nie zwrócimy uwagi na otaczające nas detale.

Umknąć może nam nie tylko specyficzny wystrój gabinetu stomatologicznego – fotel dentystyczny ze znajdującym się w jego pobliżu panelem z narzędziami – ale również ubiór samego stomatologa. Rzecz jasna nie szata zdobi lekarza, natomiast w tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się właśnie uniformowi, jaki noszą dentyści oraz stomatolodzy.

Jakie wymogi musi spełniać odzież dla dentystów i stomatologów?

Otóż ubranie lekarzy, w tym także stomatologów, podlega konkretnym wytycznym związanym z higieną oraz z zasadami BHP. Odzież lekarzy i personelu medycznego musi spełniać normy, które wynikają z artykułu 237 Kodeksu Pracy, a także z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Mówią one m.in. o tym, że takie ubranie powinno przede wszystkim stanowić barierę ochronną przed różnego rodzaju zarazkami. Standardem określającym wygląd stroju lekarskiego jest EN13795 lub PN-EN 13795+A1:2013:06.

Jak powinien wyglądać uniform dla stomatologa lub dentysty?

O czym powinien informować wygląd fartucha stomatologicznego?

Wygląd danej osoby ma silne przełożenie na jej postrzeganie. Jeśli ktoś wygląda schludnie i ładnie, to zwiększa się szansa na to, że spotka się on z przychylnymi opiniami na swój temat. Można stwierdzić, że ta zasada podwójnie dotyczy lekarzy. To przecież im pacjenci zawierzają swoje zdrowe, a nawet życie. Dlatego ubranie stomatologa musi przede wszystkim wzbudzać zaufanie. Stąd wiele fartuchów dentystycznych jest jasnych lub białych. Ten kolor kojarzy się właśnie z czystością i zachowywaniem higieny.

Ponadto fartuch jako uniform pełni podobną funkcję jak mundur. Mianowicie jest on informacją dla pacjentów i wszystkich obserwatorów o przynależności danego lekarza do środowiska lekarskiego. Tym samym strój ma być potwierdzeniem jego statusu oraz nabytego fachu.

Fartuch stomatologiczny – biały czy niebieski?

Oczywiście odzież lekarska nie występuje jedynie w białych kolorach. Drugim równie popularnym odcieniem ich uniformów jest seledyn. Z biegiem czasu wielu specjalistów w tym także stomatologów i dentystów zaczęło wybierać uniformy ciemnoniebieskie albo nawet czerwone, szare lub czarne. Można stwierdzić, że mamy do czynienia z ich większą różnorodnością.

Oczywiście jest to tylko strój, który przede wszystkim ma ułatwiać specjaliście pracę. Nieważne czy dany stomatolog – Warszawa – Białołęka czy dentysta z Krakowa noszą się na czerwono lub zielono. Najważniejsze, aby pomogli nam w naszych dolegliwościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.