czwartek, 22 lutego

Czym są kosmetyki mineralne i dlaczego warto je stosować?

Kosmetyki mineralne to coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznych kosmetyków złożonych z substancji organicznych i pochodnych ropy naftowej oraz najróżniejszych dodatków chemicznych stworzonych w laboratoriach.

Kosmetyki mineralne to coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznych kosmetyków złożonych z substancji organicznych i pochodnych ropy naftowej oraz najróżniejszych dodatków chemicznych stworzonych w laboratoriach. Kosmetyki mineralne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują tylko naturalne pigmenty pochodzące ze sproszkowanych minerałów (tlenków tytanu, żelaza, cynki u innych metali oraz m.in. z cząstek miki) i kamieni półszlachetnych (turmalin, cytryn, kwarcyt). Początkowo stosowane były jako propozycja dla osób po botoksie lub peelingu, ale szybko zyskały szerszą popularność i dziś stają się doskonałymi zamiennikami kosmetyków wytwarzanych na bazie związków chemicznych.

Produkowane z minerałów kosmetyki świat znał od czasów antycznych, ale współczesność poznała je jako alternatywną kolorówkę dla skóry czasowo niezdolnej do przyjmowania typowych kosmetyków. Osoby, które wypróbowały je raz, sięgały po nie także wtedy, kiedy ich już koniecznie nie potrzebowały. Trend zaczął się w Stanach Zjednoczonych, a potem kosmetyki były już polecane sobie nawzajem na całym świecie.

Zobacz również   Magiczne właściwości kolendry

Panuje przekonanie, że kosmetyki mineralne są przeznaczone dla cery delikatnej i/lub podrażnionej. To prawda, ale nie tylko cera delikatna może je przyjmować. Najważniejsze jest to, że nie wysuszają one skóry i nie zatykają jej porów. Nie ryzykuje się przy ich wykorzystaniu podrażnieniami, a na skórze tłustej są w stanie wchłaniać nadmiar sebum. Co ważne, są one w stanie skutecznie pokryć wszystkie wytryski, taki jak chociażby trądzik, a pod ich pokrywą następuje przyspieszony proces leczenia takich problemów. Skóra pod kosmetykami mineralnymi jest znakomicie regenerowana i jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład słońcem i wiatrem. Stanowią również znakomitą ochronę przed wysychaniem skóry, więc nie łuszczy się ona w suchych warunkach.

Zobacz również   Leczenie domowe zespołu cieśni nadgarstka: Ćwiczenia i masaż dla ulgi

Za najważniejsze w kwestii kosmetyków mineralnych ogromna rzesza ich użytkowników uznaje połączenie dwóch pozornie przeciwstawnych zalet, czyli dobrego krycia oraz uczucia lekkości. Można nałożyć na skórę dowolną ilość kosmetyków, dzięki czemu można uzyskać efekt delikatnego różu lub silnego cienia, przy czym nie powstanie tak zwana maska, czyli ciężki nawis kosmetyku na twarzy. Dokładne zatuszowanie pojedynczych problemów także nie jest tutaj specjalnym problemem. Z łatwością można też rozświetlać i przyciemniać określone rejon twarzy.

Od zawsze kosmetyki tego typu zaleca się osobom o wrażliwej cerze, które w przypadku innych kosmetyków często cierpią na zaczerwienienia, pieczenia czy podrażnienie. Dzięki nim uzyskuje się też solidną ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym (10-20 SPF). Wystarczy do tego już nawet niewielka ilość kosmetyku.

Zobacz również   Fitoestrogeny: co to są, gdzie się znajdują i jak wpływają na zdrowie?

Ważne jest, by korzystać z kosmetyków mineralnych (ostatnio w Polsce popularna jest marka Earthnicity Minerals), a nie kosmetyków z dodatkiem minerałów. Kosmetyki mineralne mają wszystkie powyższe właściwości i są praktycznie niezniszczalne. Podana na nich data ważności to tylko sugestia związana z wymogami prawnymi. Kosmetyki z dodatkiem minerałów są zależne od pozostałych składników i są tak naprawdę zwykłymi kosmetykami.

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.