sobota, 14 czerwca

Zwalczanie głowni źdźbłowej w uprawach żyta ozimego – poznaj nowoczesne technologie ochrony roślin

Głownia źdźbłowa (Ustilago segetum var. tritici) to jedna z poważniejszych chorób grzybowych atakujących zboża, w tym żyto ozime. Pomimo że występuje rzadziej niż inne patogeny, jej obecność może prowadzić do znacznych strat plonów oraz obniżenia jakości ziarna. Skuteczna walka z tą chorobą wymaga zrozumienia jej biologii oraz wdrożenia odpowiednich metod zapobiegawczych i ochronnych.

Biologia i objawy choroby

Głownia źdźbłowa to choroba systemiczna, której sprawcą jest grzyb przenoszony głównie z materiałem siewnym. Zarodniki przetrwalnikowe (teleutospor) dostają się do rozwijających się zarodków kiełkujących nasion, gdzie przechodzą w stadium grzybni, rozwijającej się w roślinie aż do fazy kłoszenia. Objawy ujawniają się dopiero w momencie pojawienia się kłosa – zamiast typowego kłosa, roślina wytwarza czarne, pylące masy zarodników. Porażone rośliny są często niższe i słabiej rozwinięte.

Zobacz również   Kurkuma – naturalny cud w twojej kuchni

Straty gospodarcze

Choć choroba nie występuje masowo co roku, jej lokalne ogniska mogą powodować straty nawet do 30% plonu. Dodatkowym problemem jest pogorszenie jakości ziarna oraz ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w kolejnych sezonach, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania zapobiegawcze.

Metody zwalczania

  1. Stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego

Najważniejszym krokiem w zwalczaniu głowni źdźbłowej jest stosowanie zdrowego, wolnego od patogenu materiału siewnego. Nasiona powinny pochodzić z certyfikowanych źródeł, gdzie przeprowadzane są odpowiednie testy jakości.

  1. Zaprawianie nasion

Zaprawianie materiału siewnego fungicydami stanowi najskuteczniejszy sposób ochrony przed głownią źdźbłową. Obecnie dostępne są środki zawierające substancje czynne takie jak:

  • tritikonazol – za przykład może posłużyć Flutrix 050 FS produkcji Innvigo
  • tebukonazol,
  • prochloraz.
Zobacz również   Co zrobić, gdy zatyka się ucho?

Zaprawy te eliminują grzybnię znajdującą się w zarodkach i zabezpieczają rozwój młodych roślin.

  1. Płodozmian

Załącznik:
oprysk flutrix.jpg

Choć głownia źdźbłowa nie przeżywa długo w glebie, uprawianie zbóż w monokulturze może zwiększyć presję choroby. Włączenie do płodozmianu roślin innych niż zbożowe, takich jak rośliny strączkowe czy oleiste, może ograniczyć rozwój choroby.

  1. Monitoring plantacji

Ważnym elementem jest obserwacja pola i identyfikacja porażonych roślin w okresie kłoszenia. Umożliwia to szybkie działanie w kolejnych sezonach (np. wymianę materiału siewnego).

Podsumowanie

Głownia źdźbłowa w życie ozimym to choroba, którą można skutecznie kontrolować, pod warunkiem zastosowania profilaktycznych działań agrotechnicznych i chemicznych. Najważniejsze jest stosowanie zaprawionego materiału siewnego oraz unikanie stosowania ziarna zebranych z porażonych plantacji. Systematyczne monitorowanie upraw i wdrażanie zaleceń integrowanej ochrony roślin pozwala na minimalizację strat i utrzymanie wysokiej jakości plonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.