sobota, 5 października

Korekta uszu – co trzeba wiedzieć o zabiegu i jak się do niego przygotować?

Korekta uszu jest zabiegiem plastycznym, który jako jeden z nielicznych jest przeprowadzany zarówno u dorosłych jak i dzieci. Do wykonania tego zabiegu nie są potrzebne żadne konkretne wskazania medyczne. Zabieg ten wykonuje się z powodu przypadłości, jaką jest odstawanie uszu. Problem ten spotyka około 5% całej populacji. Z poniższego artykułu dowiesz się, co trzeba wiedzieć o tym zabiegu i jak się do niego przygotować.

Kto korzysta najczęściej z zabiegu plastycznej korekty uszu?

Zabiegowi korekty uszu najczęściej poddają się pacjenci, którzy cierpią na odstawanie małżowin. Często problem ten wynika z własnej, subiektywnej opinii, a częściowo z kryteriów medycyny estetycznej dotyczących tego zjawiska. Fachowcy definiują, że o odstawaniu uszu mówimy, gdy odległość między czaszką a koniuszkiem małżowiny wynosi ponad 2 cm. Niekiedy bywa, jednak, że mniejsza odległość już sprawia, że pacjent odczuwa dyskomfort spowodowany wyglądem swoich uszu.

Zobacz również   Rokitnik obupłciowy: właściwości, uprawa i zastosowanie

Innymi powodami, dla których ludzie decydują się na skorzystanie z tego zabiegu, są: stany pourazowe, niedorozwój małżowin usznych oraz ich wrodzone deformacje. Statystyki wskazują, że znacznie więcej osób dorosłych decyduje się na taki zabieg. Liczba dzieci, które odbywają korektę uszu, jednak stale rośnie. Spowodowane jest to najprawdopodobniej obciążeniem psychicznym, wynikającym z wady uszu.

Zabieg otoplastyki może okazać się w zależności od przypadku, mniej lub bardziej skomplikowaną procedurą. W związku z tym, odpowiedzialni za jego przeprowadzenie powinni być tylko wykwalifikowani specjaliści, pracujący na oddziałach chirurgii plastycznej szpitali i prywatnych klinik. Wybierz zabieg, jakim jest jest korekta uszu w Gdańsku, w Derm Estetyka – profesjonalnym Gabinecie Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej.

Przygotowanie do zabiegu korekty uszu

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu korekty uszu, niezbędna jest procedura zakładająca przeprowadzenia niezbędnych badań laboratoryjnych. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych. Do przeprowadzanych przed zabiegiem badań należy sprawdzenie parametrów krzepnięcia krwi, grupy krwi, morfologii, kreatyniny i mocznika oraz elektrolitów. Przeciwskazaniem do przeprowadzenia tego zabiegu jest cukrzyca, zaburzenie krzepnięcia krwi, infekcja skórna oraz nieunormowane ciśnienie krwi. Przed zabiegiem niewskazane jest palenie papierosów i zażywanie aspiryny.

Zobacz również   Skuteczne sposoby na złagodzenie zatok i zatkany nos

Przebieg zabiegu korekty uszu

Istnieje kilka technik operacyjnych korekty uszu. U najmłodszych pacjentów stosowana jest technika szwów materacowych. Polega to na zachowaniu u pacjenta chrząstki całości, nacięciu i zszyciu podlega skóra za uchem. U dorosłych pacjentów stosuje się najczęściej metodę Converse’a. Zakłada ona nacięcie skóry oraz chrząstki i ponowne ich umocowanie na odpowiednim miejscu. U dorosłych pacjentów do zabiegu wystarcza jedynie znieczulenie miejscowe wraz z lekami uspokajającymi. Dzieci przechodzą ten zabieg pod znieczuleniem ogólnym.

Operacje korekty uszu mogą być przeprowadzane już u dzieci między 5, a 10 rokiem życia. Ważne jest, aby w tym czasie u dziecka doszło już do ostatecznego wykształcenia się chrząstki usznej. Lekarze zalecają, jednak gdy zabieg nie jest pilny, zaczekać z nim do momentu, aż dziecko wejdzie w wiek nastoletni.

Zobacz również   Wspaniałość i zastosowanie lawendy: od wspaniałego aromatu po zdrowotne korzyści

Ryzyko związane z zabiegiem

Wszelkiego rodzaju powikłania zdarzają się bardzo rzadko po zabiegu korekty uszu. Do możliwych komplikacji należą krwiaki, zakażenia, ból oraz odczyny alergiczne. Najczęściej wynikają one z nieprzestrzegania przez pacjenta zaleceń po zabiegowych. Rzadko dochodzi do nawrotu odstających uszu. Komplikacje późne, jakie mogą wystąpić to powstanie blizn, zaburzenia czucia oraz mrowienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.