piątek, 29 marca

Czy nieświeży oddech zawsze oznacza choroby jamy ustnej ?

Jak rozpoznać pewną siebie i przebojową osobę? Wystarczy obserwować jej gesty i zachowanie: dynamiczność, odwagę w głoszeniu poglądów oraz zaangażowanie w różnorodne projekty. Jednak w  jednej chwili ten silny fundament może zniknąć, jeśli zostanie zaburzony jeden z jego filarów. Mowa nie o doborze ubioru lub wyćwiczeniu perfekcyjnej mowy, lecz o zwykłej fizjologii ludzkiego ciała, która czasem lubi płatać różne figle. Jednym z nich bywa często nieświeży oddech. Pozornie błaha kwestia, ale może odebrać pewność siebie i powodować nadmierne skrępowanie lub nawet wycofanie z życia publicznego. Czy nieświeży oddech zawsze się wiąże z chorobą? Jeśli nie, jak temu zapobiegać ?

Budowa jamy ustnej a nieświeży oddech

Jama ustna to szczególne miejsce, bowiem stanowi część wspólną układu oddechowego i pokarmowego. Składa się z dziąseł, policzków, podniebienia, warg, języka i dna jamy ustnej. To właśnie na powierzchni całej jamy ustnej gromadzą sie bakterie obecne w ślinie. Naturalny oddech przypomina słodką woń o kasztanowym zapachu. Skąd się bierze nieświeży oddech? To wynik nadmiernego namnożenia się bakterii (może być ich nawet 700 różnych rodzajów!), które ciężko jest za każdym razem usunąć po zjedzonym posiłku lub wypiciu słodkiego napoju. To wytworzony przez nie biofilm (znany jako płytka nazębna) odpowiada za podrażnienie tkanek i ich powolny rozkład. Do najczęstszych schorzeń jamy ustnej zalicza się zapalenie dziąseł, ich stan zapalny, próchnicę zębów (demineralizacja dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym), nadmierną wrażliwość dziąseł oraz halitozę (inaczej nieprzyjemny oddech, który może, ale nie musi, być konsekwencją rozwijającej się choroby jamy ustnej). Oczywiście, trudności związane z nieprzyjemną wonią mogą być chwilowe, spowodowane spożyciem określonej grupy pokarmów (alkoholu, ryb, niektórych warzyw i przypraw), paleniem papierosów lub przyjmowaniem innych leków niszczących układ pokarmowy. Jednak w większość przypadków za nieświeży oddech odpowiada niedostateczna higiena jamy ustnej.

Zobacz również   Czerniak skóry: objawy, diagnoza, profilaktyka i najnowsze terapie

Jak zapewnić sobie świeży oddech w każdej sytuacji?

To banalne i powtarzane przez wielu stomatologów stwierdzenie, ale nic nie zapewni lepszej ochrony jamy ustnej przed chorobami niż jej regularne szczotkowanie połączone ze stosowaniem profesjonalnych płynów do higieny jamy ustnej.  W przypadku mycia zębów warto mieć na uwadze, iż szczoteczka (zarówno tradycyjna, jak i elektryczna) nie jest w stanie dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej, podobnie jak i nić dentystyczna. Bardzo pomocne jest stosowanie płynów, które są w stanie usunąć 99,9% bakterii. Należy je stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Sklepy i apteki oferują szeroki wybór asortymentu do pielęgnacji jamy ustnej: płyny wybielające, przeciwpróchnicze, na nieświeży oddech, problemy z kamieniem nazębnym, erozję szkliwa oraz przeciw przebarwieniom. Wybieraj te łagodnie działające, bowiem płyny bazujące na nadmiernej ilości alkoholu mogą być przyczyną podrażnień dziąseł. Bardzo ważne jest, w miarę możliwości, mycie zębów po każdym posiłku lub żucie gumy zawierającej ksylitol. Opłaca się ograniczyć spożywanie produktów bogatych w cukier, zyskają na tym nie tylko zęby, ale także cała sylwetka.

Zobacz również   Trzeszczka – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia i złamania trzeszczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.