mar 30, 2016

Posted by in Artykuły sponsorowane | 0 Comments

Badania USG tarczycy

Badania USG tarczycy

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania USG tarczycy?

Lekarz zleca USG tarczycy, gdy obserwuje się powiększenie obwodu szyi lub wyczuwa się zmiany w obrębie tarczycy podczas badania za pomocą dłoni. USG tarczycy jest wykazane również wtedy, gdy badania stężenia hormonów tarczycy odbiegają od normy. Badanie wykonuje się też w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy.

Jak przygotować się do badania?

Do badania nie trzeba się przygotowywać. Jeżeli wcześniej były wykonywane badania USG lub scyntygraficzne tarczycy, a także badania poziomu hormonów tarczycy, to pacjent powinien pokazać ich wyniki lekarzowi. Wówczas lekarz będzie miał ułatwione postawienie diagnozy.

USG jako badanie bezbolesne

USG jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym, które trwa kilka minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem i przesuwa po niej głowicę USG. Na monitorze pojawia się obraz z badania. Wynik pacjent otrzymuje w formie opisu, do którego lekarz załącza wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Objętość tarczycy powinna wynosić maksymalnie 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Przekroczenie tej normy oznacza, że pojawiło się wole tarczycy. Może to być wole miąższowe, gładkie, lub wole guzkowe, z guzkiem lub guzkami. Nawet badanie USG zrobione w fachowej przychodni nie jest dobrym sposobem na ocenę powiększonej tarczycy. Nie zawsze tarczyca jest dobrze widoczna, dlatego ryzyko pomyłki rośnie. Wykrycie guzków w USG jest początkiem leczenia. Trzeba określić czy guzki są złośliwe, czy niezłośliwe, czy trzeba je operować lub nie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>